Přemýšlíte nad tím, jak se ekologicky zbavit odpadků? Řešením je kompostér, který z většiny organických odpadků vytvoří kompost. Náš kompostér EvoGREEN umožňuje zpracování komunálního odpadu na vysoce kvalitní kompost. Kompostér EvoGREEN má odolnou konstrukci, jeho montáž je neuvěřitelně snadná a je k dispozici v objemech 400, 600 a 800 litrů. Díky kompostéru může být až 80% odpadu z domácností zpracováno do čistého kompostu.
Založení kompostu
Chcete si na své zahrádce založit kompost? Kompost je výborným řešením, jak si na své zahrádce vytvořit hnojivo pro vaše stromy a rostliny. Zde naleznete rady a tipy pro správné založení kompostu.
Co do kompostu nepatří?
Do kompostu zásadně nepatří kořeny košťálovin, plesnivé seno a potraviny, citrusové plody, tráva od frekventovaných silnic, kvetoucí plevele nebo jejich vytrvalé oddenky, části nemocných rostlin, zbytky masa a kostí.
Co do kompostu patří?
Do kompostu patří drcená sláma, drcená kůra a větvičky stromů, popel ze dřeva, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zahradní zemina, rašelina, mleté pálené vápno, slupky ze zeleniny.
Péče o kompost
Zelený odpad, který dáváme do kompostu, bychom měli prosypávat mletým páleným vápnem nebo mletým vápencem, abychom předešli následnému nepříjemnému zápachu (kysání kompostu). Prosypávání provádíme v poměru asi 3 kg na 100 kg hmoty. Pro lepší rozklad organických materiálů doporučujeme urychlovač kompostů BIOKOMPOST.
Jak poznat kvalitu kompostu
Zralost a kvalitu kompostu nejlépe poznáte tak, že ho namícháte se zeminou v poměru 50 : 50 a do směsi nasejete řeřichu. Pokud začne zdárně růst a nemá namodralý odstín, získali jste hnojivo v patřičné kvalitě.
Postup při založení kompostu
• Kompost zakládáme na podzim, na stinném místě, nejlépe pod stromy.
• Ideální je zakládat kompost do větších nádob, které můžeme zakoupit ve specializovaných zahradnických prodejnách. Výhodou je snadná manipulace a přemísťování kompostu v nádobách.
• Základní materiál pro založení kompostu je drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů.
• Poté přidáváme drcenou slámu, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zelenin apod.
• Důležité je pravidelně kompost prosypávat mletým vápnem.